Pro veřejnost

12. 3. 2024

Ženy jako sexuální aktérky, ženy jako matky. Expertní vědění, zdraví žen a normalita dětí za socialismu

Přednáška na pozvání studentských spolků historie a sociologie na Univerzitě Hradec Králové.
Prohlédnout
22. 1. 2024

Čestmír Strakatý podcast O životě žen a dětí za socialismu, podpoře rodiny a rozdílech mezi socialismem a kapitalismem

"Zatímco stát se v současnosti samoživitelkou nezřídka znamená ocitnout se v hmotné nouzi, což ovlivňuje i svobodnou volbu z neuspokojivého, nebo dokonce toxického vztahu odejít, matkám v socialistickém Československu se mohl rozvodem životní standard výrazně zvýšit." říká socioložka Kateřina Lišková v podcastu Čestmíra Strakatého.
Prohlédnout
19. 6. 2023

Seriál "Sex za komunismu" na Radiu Prague International

Seriál "Sex za komunismu" na Radiu Prague International v češtině, in English, en français, auf Deutch, en español, на русском.
Prohlédnout
19. 4. 2023

Kronika orgasmu, Politika touhy aneb Nahlížet minulý režim skrze intimitu

V rámci cyklu "Čelem k umění" organizovaného Univerzitou J.E. Purkyně v Ústí nad Labem představily dokumentaristka Kateřina Kořínková a socioložka Kateřina Lišková jiný pohled na československý státní socialismus.
Prohlédnout
30. 3. 2023

Za socialismu se podle sexuologů měli brát lidé z lásky, nikoli kvůli majetku

"Měly ženy za socialismu lepší sex, nebo se trápily v prudérním socialistickém pekle? O sexu za socialismu, ženském orgasmu, emancipaci i nukleární rodině" hovoří socioložka Kateřina Lišková v rozhovoru s Janem Bělíčkem a Pavlem Šplíchalem v podcastu A2LARM.
Prohlédnout
27. 3. 2023

Láska, sex a socialismus. Apolena Rychlíková nad knihou Politika touhy

"Lišková nabízí pečlivě vystavěnou sondu do nejintimnějších sfér politiky, kde se na pozadí společenských změn odehrávaly zásadní, leč na první pohled možná subtilní zásahy do každodennosti," píše Apolena Rychíková o knize Politika touhy na serveru novinky.cz 
Prohlédnout
17. 3. 2023

Mají mužské domácí práce vliv na ženský orgasmus? zkoumali naši vědci za totality.

„Nová kniha Politika touhy otevírá a dopodrobna zkoumá problematiku sexuality časů komunismu. Nabízí tak mimo jiné překvapivý pohled na dobu, kterou často vnímáme pouze skrze historii a politiku. Naše padesátá léta totiž nebyla v tomto ohledu tak prudérní, jak by se zpětným pohledem mohlo zdát.“ píše Tomáš Šťástka na iDNES Premium.
Prohlédnout
15. 3. 2023

Kateřina Lišková v pořadu Události, komentáře České televize

Kateřina Lišková v pořadu Události, komentáře České televize mluvila o výzkumech sexu za socialismu a o své knize Politika touhy, na jejímž základě vznikla dokusérie Kronika orgasmu.
Prohlédnout
27. 2. 2023

Seznam zprávy recenze knihy Politika touhy

Jaký byl sex za komunismu? Kniha otevírá dveře do československých ložnic
Prohlédnout
21. 2. 2023

Recet Transformative Podcast Sexologists in Socialist Czechoslovakia

In this episode of the Transformative Podcast, sociologist Kateřina Lišková charts the changing ways in which medical experts held “the ear of the state” throughout the socialist period
Prohlédnout
1-10 z 22 položek